Çocuklarda Duyarlılık Eğitimi

Çocuklarda Duyarlılık Eğitimi

Duyarlılık

Duyarlılık, bir çocuğa kazandırılabilecek en önemli evrensel değerlerdendir. İnsanlara, diğer canlılara, çevresine karşı duyarlı olan çocuklar “iyi” insan olmaya namzettir. Zaten çağımızın da her şeyden daha çok iyi insanlara ihtiyacı yok mu? Bencil olmayan, başkalarının yaşadıklarına duyarlı, merhametli insanlara özlem duymuyor muyuz? Zeki ve başarılı çocuk yetiştirme gündemi bu kadar yoğunken “iyi” çocuk yetiştirmek için de çaba göstermek gerekmez mi?

Gerekir çünkü ancak böyle çocuklar dünyayı daha yaşanılır hâle getirebilir. Başkalarının duygularını anlayabilmek ve empati yapabilmek duyarlılık ile mümkündür. İnsanların dertlerini paylaşabilmek, onlara yardım edebilmek, en azından yanlarında olduğunu hissettirmek ancak duyarlılık ile mümkündür.

Aynı şekilde merhamet gösterebilmek için öncelikle fark etmek gerekir, fark edebilmek ise duyarlılık ile mümkündür. Diğer canlıların yaşama hakkına saygı gösterebilmek duyarlılık ile mümkündür. Doğaya zarar vermekten kaçınmak duyarlılık ile mümkündür. Listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Sonuçta duyarlılığın iyi insan olmanın temellerini oluşturduğunu teyit etmiş oluruz.

Peki çocuğumuza duyarlı olmayı öğretebilir miyiz? Evet, duyarlı olunması gereken konuları ajitasyon yapmadan çocuğumuza anlatarak farkındalık oluşturabiliriz. Duyarlılıklarımızın üzerine inşa ettiğimiz faaliyetleri çocuğumuzun fark etmesini sağlayarak da ona örnek olabiliriz. Ki örnek olmak, en iyi öğretme biçimidir…

Bayramlar

Bayramlar da özleri itibariyle duyarlı ve merhametli olmayı teşvik eden zaman dilimleridir. Bu zaman dilimlerinde bir yandan kültürel değerlerimizi yaşatmaya çalışırız. Diğer taraftan da ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, çocukları ve yaşlıları sevindirmek gibi değerler için çabalarız.

Bayramlar, bu tür faaliyetleri gerçekleştirmek ve çocuklara örnek olmak için iyi bir fırsattır. Örneğin imkânımız varsa kendi çocuğumuza bayramlık alırken ihtiyaç sahibi bir çocuğa da bayramlık hediye etmek büyük bir duyarlılıktır. Bir çocuk için bu unutulmaz bir anıdır. Aynı şekilde yaşlıları ziyaret etmenin, onları sevindirmenin öneminden bahsettiğimizde çocuğumuzun empati yapmasını sağlarız. Yaşlı bir insanın duygularını anlamasını sağlarız.

Limon Kids Yayınlarından çıkan En Tatlı Şeker de duyarlılık üzerine inşa edilmiş sıcacık bir hikâyedir. Sevgi, kültürel değerler, yaşlılara saygı ve şefkat gibi değerlerle de zenginleştirilmiştir. Sürpriz sonlu bu sıcacık hikâyeyi incelemeyi unutmayınız.

Duyarlılık 2

Duyarlılık konusuna farklı bir bağlamda değinen güzel bir animasyonu da bu linkte bulabilirsiniz.

 

Yazan : Fethiye Tunç

 

Share this post