Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz oyunlar sayesinde evde kalmak sıkıcı değil! Ev oyunları hem eğlenceli hem eğitici olabilir. Peki çocuğunuzla oyun oynamak neden önemlidir?

Çocuğunuzla Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

Birlikte oynayarak çocuğunuzla aranızdaki bağları güçlendirebilirsiniz. Çünkü çocuğunuzla oyun oynamak, kaliteli vakit geçirmek demektir. Çocuğunuzla oyun oynamanın diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oyun oynamak, iletişimi teşvik eder ve çocukların kendilerini ifade etmeleri için güvenli bir alan yaratır.
  • Çocukların başkalarıyla nasıl etkileşim kuracaklarını öğrenmelerine yardımcı olur.
  • Oyun zamanı, çocuklar için gerçek hayatın provası gibidir.
  • Çocukların yaratıcılıklarını keşfetmelerini ve önemli yaşam becerilerini öğrenmelerini sağlar.
  • Problem çözme becerilerini güçlendirir.

Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri

1. Oyun – Birlikte Bir Hikâye Kitabı Üretin

Asla unutamayacağınız bir maceraya hazır olun! Çünkü bu oyunda, çocuğunuzla birlikte bir hikâye kitabı oluşturacaksınız. İlerlerken karakterler ve olay örgüsü oluşturmak için hayal gücünüzü kullanacaksınız. Bu arada sayfa ve kapak tasarımlarını birlikte yapmayı unutmayın.

2. Oyun – Saklanan Varlığı Bul

Bu oyun, çocukları evden çıkmak zorunda kalmadan eğlendirmek ve meşgul etmek için mükemmel bir yoldur. Bir varlığı evin herhangi bir köşesine saklayıp çocuğunuza ipuçları yazın. Her ipucunu bulduğunda yeni bir ipucunun nerede olduğunu da anlamış olsun. Böylece sonunda sakladığınız varlığa ulaşsın. İkinci elde saklama işini çocuğunuz, arama işini siz yapabilirsiniz.

3. Oyun – Montessori Oyunları

Küçük yaştaki çocuğunuzla Montessori oyunları oynayabilirsiniz. Montessori yaklaşımıyla neler yapabileceğinize dair fikirleri Montessori ile Oynayarak Öğreniyorum kitaplarında bulabilirsiniz.

4. Oyun – Sessiz Sinema

Bu oyunda hedef, çocuğunuzla daha önce izlediğiniz animasyon ya da çocuk filmlerini konuşmadan, hareketlerle anlatmaktır. Bu yöntemle bir kitap veya herhangi bir varlık da anlatılabilir.

5. Oyun – Evet Hayır

Oyunculardan biri soran diğeri cevap veren kişi olur. Cevap veren kişi, sorulara evet ya da hayır cevaplarını veremez. Evet ya da hayır anlamında başını ya da vücudunu kullanamaz. Örneğin “Ispanağı sever misin?” sorusuna “Severim.” ya da “Sevmem.” şeklinde cevap vermelidir. “Evet.” ya da “Hayır.” kelimelerini kullanan oyuncu yanar.

6. Oyun – Bil Bakalım Nedir?

Çocuğunuzun gözünü bağlayın. Önüne bir nesne koyun. Bakmadan bunun ne olduğunu bulmasını isteyin. Sonra aynısını bu kez o size yapsın. Farklı varlıklar kullanarak istediğiniz kadar devam edebilirsiniz.

7. Oyun – Kulaktan Kulağa

Bu oyunu oynarken en az üç dört kişinin olması oyunu daha eğlenceli hâle getirecektir. En başta kulağa söylenen kelime ya da cümlenin son kişinin anladığı hâle gelmesi, çocuklar için çok eğlenceli ve komiktir.

Yazan: Niha Çocuk Yayın Kurulu

Share this post